26.12.2021

Новини

Що таке зв’язок стандарту 5G, чим він відрізняється від 4G, де застосовується і кому вже доступний

Останнім часом багато мобільних компаній оголошують про впровадження зв’язку п’ятого покоління – 5G. Пояснимо, що ж таке стандарт 5G, чим він відрізняється від 4G та інших стандартів, де вже застосовується і кому зараз доступний.

Що таке стандарт 5G?

5G – це абревіатура стандарту мобільного зв’язку п’ятого покоління: 5 – означає п’яте, а G – покоління (англійською – generation). Мережі першого покоління (1G) з’явилися в 80-х роках минулого століття – тоді користувачам стали доступні телефонні бездротові технології. На початку 90-х років було створено мережі стандарту 2G. З’явилася можливість шифрувати цифрові сигнали, а передавати стало можливим не лише голос, а й текстові повідомлення та зображення (відповідно, SMS та MMS).

Наступні модифікації – 2,5G та 2,75G (відповідно, GPRS та EDGE) надали доступ в інтернет, а зі створенням у 2000-х роках стандарту 3G він став більш швидким та пакетним. З початку 2010-х років почав впроваджуватися стандарт 4G, що зробив інтернет істотно швидше, що забезпечує можливість відеозв’язку, що дозволяє дивитися кінофільми та довгі відеоролики, а також грати у різні ігри он-лайн. Як налаштувати 3G та 4G на смартфоні самостійно ми писали раніше.

А 5G, по суті, є вдосконаленим 4G стандартом, що передбачає сукупність безлічі технологій і можливість трансформації цілих інфраструктур, при цьому новий стандарт набагато якісніший, і всі нинішні сервісні можливості стануть надійнішими і швидшими. Щодо швидкості, то вона буде в десятки, а в найближчому майбутньому – у сотні разів вище, ніж у аналогічній ситуації при 4G. Зараз можна реально говорити про швидкість у сотні мегабіт, а теоретично – навіть 15-20 гігабіт за секунду.

відмінність 5G від 4G

Якщо говорити про пікові швидкості, то 5G приблизно в 20 разів швидше, ніж 4G; тобто за час, необхідне завантаження певного обсягу даних у мережі 4G (наприклад, кінофільму), його можна в новому стандарті завантажити 20 разів; іншими словами – за однаковий час користувач фактично може завантажити 20 фільмів, а при 4G – тільки один (мається на увазі однакові за обсягом)! Звичайно, в реальних умовах на пропускну можливість мережі впливає безліч факторів, швидкість переміщення інформації буде змінюватися, якщо користувач їхатиме, наприклад, на авто або в поїзді.

Ще одна істотна відмінність 5G від 4G – здатність обслуговувати набагато більше клієнтських пристроїв на певній площі. Новий стандарт дозволяє охопити до мільйона клієнтів на площі 1 км²! Таким чином, високошвидкісним інтернетом можна буде без проблем користуватися під час масових гулянь на майданах, стадіонах під час футбольних матчів та інших масових подій.

Чим принципово 5G відрізняється від 4G?

Одна з головних відмінностей полягає в тому, що 5G працює в іншому діапазоні радіочастот, ніж 4G – саме це дозволяє домагатися революційних удосконалень у роботі мережі. При цьому радіоспектр розбивається на смуги, характеристики яких змінюються із збільшенням частоти. Якщо 4G працює на частотах нижче ніж 6 ГГц, то в новому стандарті використовуються частоти в діапазоні 30-300 ГГц.

Передача радіосигналів на таких високих частотах відрізняється дуже точною спрямованістю, завдяки чому сигнали в даному діапазоні можуть передаватися паралельно з роботою інших бездротових пристроїв, не викликаючи при цьому зміни результуючої амплітуди двох або кількох когерентних хвиль (так званої інтерференції). А ось з вишок 4G сигнал передається на всі боки, часто витрачаючи енергію марно на передачу радіохвиль в зони, куди немає необхідності їх передавати.

Передача сигналу 5G здійснюється на більш коротких хвилях, отже, антени за величиною можуть бути набагато меншими, що використовуються нині, і при цьому забезпечуватимуть більш точне регулювання спрямованості. Таким чином, можна зробити висновок, що, коли мережі нового покоління будуть широко доступними, то інформація буде передаватися на дуже високих швидкостях і значно більшій кількості користувачів інтернету.

5G приблизно в 20 разів швидше, ніж 4G

Звичайно, високі частоти мають свої певні недоліки. На високих частотах радіосигнали можна передавати лише в межах прямої видимості між приймальним пристроєм та антеною. Крім того, хвилі в цьому діапазоні мають властивість сильно загасати при передачі на великі відстані, через те, що їхня енергія поглинається атмосферними явищами (дощ, град, сніг, туман, ураган тощо), а також ряд інших причин.

Тому конструкція та розташування антен для передачі даних у мобільних мережах 5G повинні бути дуже ретельно сплановані з урахуванням усіх можливих факторів. Також, ймовірно, доведеться встановлювати безліч ретрансляторів, що передають сигнали якнайдалі, щоб забезпечити максимально можливу підтримку 5G на великих відстанях.

Що дасть людям використання 5G?

Стандарт 5G прокладає шлях у майбутнє мобільних комунікацій та відповідних пристроїв. Використовуючи цей стандарт, можна буде, як і раніше, дзвонити, спілкуватися у відеоформаті, передавати та завантажувати потокові відео, переглядати сайти, грати у всілякі ігри, заробляти гроші в деяких спеціалізованих сервісах. Все це буде як зараз, тільки буде набагато покращено.

5g умный дом

Використання 5G дозволить зробити свій будинок (або квартиру) розумнішими, ніж нині. До єдиного маршрутизатора можна буде підключити ПК, ноутбук і смартфон, ігрову консоль, камери спостереження, кухонну техніку, опалювальну систему, вентиляцію та кондиціювання, освітлення в кімнатах – одним словом, все, щоб зробити своє життя комфортним та зручним.

впровадження 5G у світі

А ще – бездротові світлофори, пристрої спілкування між машинами, що зробить дороги безаварійними. Адже автомобілі та інша техніка керуватиметься сама собою, на автопілоті, без втручання людини – тільки треба їх запрограмувати! Зрозуміло, дуже великий вплив розвиток мережі стандарту 5G вплине на подальше вдосконалення медицини, досягнення промисловості, науки і техніки в усіх галузях без винятку.

Коли з’являться мережі 5G в Україні та інших країнах?

На даний момент, у 2020 році, мережі 5G знаходяться у стадії тестування, створення та розвитку. Тому точна дата релізу нового стандарту зв’язку для кожного провайдера або країни не призначена, але більшість із них планують вводити мережі нового покоління в експлуатацію цього чи наступного 2021 року. Найбільш активно впроваджується цей зв’язок у Південній Кореї, Китаї, США, Швеції, інших розвинених країнах Європи та Азії.

першим у світі місто з 5G

Так, наприклад, Шеньчжень (Китай) став першим у світі містом із повним покриттям зв’язком нового покоління 5G, у Швеції планують покрити їй до 2023 року 99% площі країни. У Росії 28 липня 2020 стало відомо про те, що Роскомнагляд почав видавати ліцензії на 5G-мережі. Першим оператором, що отримав таку ліцензію, стала компанія МТС. Щодо України, то, за словами заступника міністра цифрової трансформації України Олександра Шелеста, мережі 5G можуть почати працювати в нашій країні в 2022 році. Може бути? Або можливо…

ТОП-10 телефонів із підтримкою 5G

ТОП-10 телефонів з підтримкою 5G

Але в будь-якому разі телефони з підтримкою стандарту 5G вже продаються. Зокрема, це:

  1. Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G
  2. Asus ROG Phone 3
  3. Samsung Galaxy S20 Ultra
  4. Oppo Find X2
  5. Huawei P40 Pro
  6. Asus ROG Phone 3
  7. Vivo X50 Pro
  8. OnePlus 8 Pro
  9. Xiaomi Mi 10 Pro
  10. Huawei P40

Про уявну шкоду зв’язку 5G

Зараз активно мусуються чутки про шкоду мобільного зв’язку стандарту 5G. Висуваються всілякі конспірологічні версії щодо негативних наслідків цієї мережі для здоров’я людини та/або навколишнього середовища. Все це – не більше, ніж пусті домисли недалеких людей. Як офіційно запевняє ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) ніяких шкідливих наслідків від мереж 5G не зафіксовано. Та й не може бути зафіксовано, якщо дотримуватися всіх необхідних стандартів безпеки!

0 0 голосів
Рейтинг статьи
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі