19.10.2019
Поради та рекомендації
Як вибрати SSD диск, для чого він потрібен і які його головні переваги
Аж до 2011 року абсолютно всі комп’ютери та ноутбуки десятиліттями працювали на HDD дисках. Це ті класичні вінчестери з записуючими головками, що крутяться, від яких постійно йде шум, вібрація і неприємний тріск. Такі вінчестери часто перегріваються, мають відносно невисоку швидкість читання та запису інформації. Саме останні параметри все більше не влаштовували користувачів ПК та ноутбуків. Розміри файлів зростають, висока швидкість інтернету потребує максимально можливої швидкості обміну даними. І це завдання ефективно вирішують SSD диски, які і почали випускати вже далекому 2011 році.
Диск SSD є твердотільний накопичувач даних, який використовується в ПК та ноутбуках. По суті це велика флешка без будь-яких рухливих частин. Накопичувач SSD має таке саме призначення та функціонал як класичний HDD, лише з рядом відчутних переваг. Перед тим, як поставити питання який SSD диск краще вибрати, потрібно точно розуміти для чого він взагалі потрібен. Найчастіше його використовують для встановлення операційної системи та інших часто використовуваних робочих програм на кшталт фото- та відеоредакторів, конвертерів, текстових редакторів тощо. Продуктивність роботи цих програм безпосередньо залежить від швидкості запису, читання та обміну даними. Диск SSD якраз і забезпечує швидкість запису/читання щонайменше в 10 разів вище, ніж у найкращого класичного HDD диска. Отже, як вибрати SSD диск? У чому полягають основні переваги такого накопичувача? І як правильно використовувати SSD диск, щоб він залишався працездатним якнайдовше?
Як вибрати SSD диск для комп’ютера або ноутбука: головні критерії відбору

Диски-флешки – явище відносно нове, а технологія все ще удосконалюється. Тому дуже важливо вміти правильно вибрати такий вінчестер під установку системи. Особливо враховуючи той факт, що багато недобросовісних китайських виробників випускають відвертий шлак, що виходить з ладу після декількох днів активного використання. Щоб правильно вибрати диск SSD для комп’ютера або ноутбука, зверніть увагу на такі характеристики:
- Тип осередку пам’яті. Сьогодні в Україні найчастіше можна купити SSD диск з MLC або TLC типами осередків пам’яті. Перші багаторівневі, другі трирівневі. І ті, й інші одночасно читають та записують дані, мають схожі характеристики щодо швидкості роботи, енергоспоживання. Власник ПК або ноутбука не помітить будь-якої різниці між SSD-шниками з MLC або TLC осередками пам’яті.
- Розмір, форм-фактор. Перед тим, як вибрати SSD диск для системи, зверніть увагу на його фізичні розміри. Більшість цих носіїв має форм-фактор 2,5″ або 3,5″. Перший створений спеціально для ноутбуків та має компактні розміри. Другий же зроблений для встановлення у стандартні захвати під HDD вінчестер у системному блоці ПК. В принципі, диск на 2,5” можна використовувати в комп’ютері, за функціональністю немає жодної різниці. Тільки для його надійної фіксації в системному блоці знадобиться додаткова сорочка.
- Об’єм пам’яті. Який SSD диск краще вибрати, виходячи з його обсягу? Сьогодні можна купити твердотільний накопичувач розміром від 32 Гб до 4 Тб. Але ”великі” диски поки що мають просто надхмарну ціну. Вибирайте SSD накопичувач, виходячи з поєднання об’єм/вартість. Найбільш ходові моделі на кінець 2019 року – це SSD-шники на 60, 120 та 240 Гб. Цього цілком достатньо для встановлення OS та всіх програм, необхідних для роботи. Для ігрових рішень рекомендуються моделі від 1 Тб, але вони досить дорогі.
- Тип підключення. Диски SSD використовують SATA та PCI роз’єми для підключення до материнської плати. Роз’єм SATA найбільш популярний та універсальний. Через нього швидкість читання чи запису буде лише на рівні 230-540 Мбіт/с. Це у 3-10 разів більше, ніж у звичайного HDD вінчестера. А ось вибрати SSD диск з PCI підключенням коштує тим, кому дуже важлива найвища швидкість обміну даними (верстальники, дизайнери, співробітники фотостудії, фахівці зі створення відеоконтенту тощо). Швидкість передачі даних через PCI порт у 10 разів вища, ніж через SATAIII роз’єм (до 6 Гбіт/с).
- Тип контролера. Цей невеликий пристрій у прямому сенсі контролює всю роботу SSD диска. Без нього неможливий запис та читання інформації. Контролер зазнає найбільшого навантаження в конструкції твердотільного накопичувача. Тому дуже важливо, щоб контролер був якісним, а не випущеним черговою китайською ноунейм-компанією. Щоб правильно вибрати SSD диск, потрібен контролер від Samsung, Intel, Marvel, Sand Force або іншого виробника, про якого є багато інформації та відгуків у мережі.
- Термін служби. Зазвичай виробники SSD дисків вказують, що їхня продукція прослужить від 3 до 5 років активного використання. Але, як уже було сказано на початку статті, технологія твердотільних накопичувачів ще сирувата. Часто трапляється шлюб, виникають проблеми в експлуатації. Тому не рідкість, коли SSD-шник від нормального виробника ламається за місяць роботи. Звичайно, краще вибрати SSD диск, на який є гарантія або магазину реалізатора, або компанії виробника мінімум на 24 місяці. І щоб обслуговування диска було не за чеком (який легко втратити), а за серійним номером.
- Бренд. Тут теж не все так просто, як здається. У першу п’ятірку виробників SSD дисків впевнено входять такі компанії, як Samsung, Kingston, Crucial, Transcend і Silicon Power. Але чим дешевше навіть їх продукція, тим менш надійним стає SSD накопичувач. Орієнтуйтесь на відгуки покупців, дивіться, чи відповідає коментарям представник компанії-виробника. Позитивні відгуки та наявність зворотного зв’язку — гарантія успішної покупки диска SSD!
Переваги дисків SSD перед HDD вінчестерами

Твердотільні накопичувачі та звичайні жорсткі диски об’ємом до 500 Гб майже зрівнялися у вартості та надійності. Тому, замість стандартного вінчестера вибрати SSD диск для комп’ютера або ноутбука варто заради таких переваг:
- Він не чинить шуму! Взагалі.
- Диск SSD займає набагато менше місця, його можна розташувати в будь-якому місці та позиції.
- Також твердотільний диск набагато, в десятки, а то й сотні разів швидше за найкращий HDD вінчестер. Від 75 Мбіт/с до 6 Гбіт/с — різниця дуже відчутна!
- Диск SSD більш міцний і стійкий у роботі, ніж стандартний вінчестер. Його можна класти в будь-якій площині, він не вібрує, від удару не починаються збої в роботі осередків пам’яті, на відміну від дисків HDD вінчестера.
- І найголовніше, SSD диск не гріється. Якщо він стає теплим, це означає, що контролер несправний або є проблеми із підключенням до материнки або блоку живлення.
Як правильно використовувати SSD диск після його підключення до комп’ютера або ноутбука

Визначилися який SSD диск краще вибрати? Купили та змонтували його? Ось кілька порад щодо його експлуатації:
- Не дефрагментуйте його занадто часто. Термін служби SSD диска вважається в циклах перезапису осередків або обсяг інформації, яку можна записати за всі цикли, вказані виробником. Дефрагментація якраз перезаписує ці комірки, переміщуючи їх частини файлів. А це скорочує термін роботи накопичувача.
- Не забивайте диск повністю. Бажано залишити хоча б 25% осередків вільними. У міру заповнення місця на SSD знижується швидкість читання/запису інформації.
- Використовуйте SSD диск для встановлення OS та часто використовуваних програм для збільшення їх ефективності та продуктивності. А ось особисті дані, фото та відео, книги та інше краще поки що зберігати на HDD. Справа в тому, що при поломці диска SSD, з нього неможливо відновити дані. А класичний вінчестер надає таку можливість.
- Також не використовуйте SSD диск для скачування на нього фільмів, ігор та іншого у великій кількості. Пам’ятайте, що частіше ви записуєте на нього нову інформацію, тим швидше виробляється ресурс SSD диска.
Ну і не використовуйте твердотільний накопичувач для роботи зі старими OS на зразок XP або Vista. Це просто безглуздо, та й сам диск може заглючити. Якщо вам потрібно ремонт SSD диска на ноутбуці або заміна HDD вінчестера – сміливо звертайтесь до нашого сервісного центру M-FIX у Києві .