20.12.2021
Поради та рекомендації
Як захистити смартфон на Android від вірусів
Мобільна OS Android є найпопулярнішою у світі. Під її керуванням знаходиться приблизно 80% усіх смартфонів та планшетів. Для Андроїд створено безліч різноманітних програм, які роблять з телефону або планшета по-справжньому універсальний цифровий пристрій. Але така популярність і відкритий код OS Android мають і зворотний, темний бік. Під цю систему щодня створюються все нові та витончені вірусні програми. Ці віруси успішно або не маскуються під популярні програми для встановлення на мобільний телефон. Вірус може завдати відчутної шкоди як гаджету, так і його власнику через крадіжку конфіденційних даних. Що віруси роблять на смартфоні? Як вони туди попадають? За допомогою яких програм можна захистити смартфон від вірусів та розпізнати шкідливий додаток? І за допомогою яких простих дій убезпечити свій смартфон від вірусів?
Чим віруси “займаються” на наших мобільних телефонах
Звичайно, існують доморощені хакери, які створюють віруси просто заради інтересу. Але 99% таких додатків робляться фахівцями на вирішення конкретних протизаконних завдань. Ось найголовніші та найчастіші з них станом на 2020 рік:

Крадіжка грошей з рахунку
- Вірус на телефоні починає самостійно розсилати SMS на платні номери. Таким чином, гроші з Вашого рахунку перекочовують у кишені розробників вірусного додатка. Також можливі варіанти з несанкціонованими дзвінками на платні номери, дзвінки у підроблених месенджерах тощо
Фішінг
- Вірусна програма аналізує Ваші дії на смартфоні та передає ці дані зловмисникам. Таким чином крадуться PIN та CVV2 коди від банківських карток, паролі від рахунків у різних платіжних системах тощо. Наприклад, США таким чином зламується велика кількість PayPal акаунтів.
Вірус на смартфоні розгортає на весь екран банер із погрозами
- Банер перекриває ”робочий стіл”, і Ви не можете вчинити будь-яку дію на телефоні. На банері вказані платіжні реквізити здирників, на які пропонується перевести деяку суму за розблокування смартфона. І, до речі, якщо Ви навіть і заплатите, телефон Вам ніхто не розблокуватиме.
Стежання
- Існують десятки сайтів для дорослих, на яких викладаються відео з камер мобільних телефонів, записаних без відома власників гаджетів. Таким чином, можна отримати не просто відео, але й будь-яку конфіденційну інформацію про жертву.
Показ реклами
- Напевно, найнебезпечніший варіант дії вірусу на Андроїд телефоні. У Вас постійно на екрані виникатимуть рекламні набридливі рекламні повідомлення, що перекривають робочу область дисплея в невідповідний момент.
Прихований майнінг
- Віруси для майнінгу набули поширення відносно недавно. І більшість створено для видобутку монети Monero, чиї транзакції практично неможливо відстежити. Зловмисникам копієчка, а Вам смартфон, що постійно зависає, і передчасна ”смерть” як мінімум акумуляторної батареї.
Як віруси потрапляють на мобільний телефон
Розробники вірусних додатків ”грають” на людській цікавості у всіх його проявах. Вірус для OS Android найчастіше потрапляє на смартфон із наступних джерел:

Різні неблагонадійні сайти
- Сюди відносяться ресурси з “полуничкою”, торрент-трекери, сайти для скачки ламаного програмного забезпечення. Але бувають фішингові сайти, які дуже точно копіюють ресурси, які Ви використовуєте. Знову ж таки, найчастіше це стосується сайтів банків та платіжних систем.
Посилання в SMS та e-mail листах
- Тут працює класика жанру, а саме обіцянки великого багатства. Нігерійський принц з пропозицією поділитися спадщиною, німецький юрист із заповітом, несподівано виявився багатий троюрідний дідусь з Канади, виграш мільйона в лотерею, Біткоїн платіж від анонімного благодійника, ось це все. Зацікавлений користувач натискає на посилання у повідомленні та заражає свій Android смартфон вірусом.
Встановлення “лівих” програм
- Іноді бувають ситуації, коли в Play Market немає потрібної Вам версії будь-якої програми. І Ви йдете шукати потрібний apk файл на інші сайти. Саме там можна підхопити вірус, завантаживши файл на телефон. Але навіть у цьому випадку вірус не почне самостійно діяти. Потрібно дати йому дозвіл на встановлення, що він і буде вимагати з певною періодичністю. Дізнайтеся як встановити або перенести програми на SD-карту стандартними засобами OS Android.
Як розпізнати вірус на смартфоні з OS Android
Якщо на телефон потрапив вірусний додаток і почав активно працювати, то це стане відразу ж помітно. Звичайно, є професійні віруси, які взагалі ніяк себе проявляють, але це один випадок на тисячу. В іншому ж вірус проявляє себе так:

- Найочевидніший — банер на весь екран. Із зазначенням нібито порушеної Вами статті КК України та реквізитами для оплати, щоб ”зам’яти” справу.
- На Вашому мобільному рахунку повний нуль. Хоча Ви точно знаєте, що ще вчора там була якась сума і Ви не замовляли у оператора будь-яких додаткових послуг, не дзвонили за кордон тощо.
- На робочому столі смартфона з’явилися нові ярлики невідомих програм. Зазвичай, це якісь ігри, невідомі браузери, ярлики ресурсів для прослуховування музики тощо. Причому ці програми не хочуть віддалятися і постійно повертаються на робочий стіл гаджета.
- Акумулятор смартфону розряджається значно швидше, ніж раніше. І Ви на 100% упевнені, що це не технічна поломка. Якщо смартфон розряджається за кілька годин, хоча раніше тримав батарею щонайменше 1,5 дні, це найвірніша ознака прихованого майнінгу на пристрої.
- Значно швидше витрачається інтернет-трафік. Вам не вистачає навіть найбільшого пакету мобільного інтернету? Можливо, його споживає вірус, який передає потрібні дані своїм власникам. До речі, аналіз активності не завжди покаже роботу вірусу. Вони можуть приховувати свою активність.
- Смартфон гальмує. Знову ж таки ознака збільшеного навантаження на начинку смартфона та його OS Android. Одна з ознак прихованого майнінгу.
Як відрізнити вірус від нормальної програми
Як мовилося раніше вище, віруси найчастіше маскуються під популярні іграшки, браузери, фінансові програми тощо. Але головну відмінність можна виявити вже у процесі встановлення. Просто порівняйте список дозволів на Play Market з дозволами, які Вам показує вірусна програма. Найчастіше ”підробка” спробує випросити у Вас дозвіл на відправлення платних SMS та здійснення платних дзвінків. Також можна користуватися мобільним антивірусом для OS Android. Його потрібно завантажувати лише у Play Market після ретельного вивчення рейтингу та коментарів користувачів.
Як не допустити влучення вірусу на смартфон з OS Android
Як і в медицині, профілактика електронного вірусу значно простіше і дешевше, ніж усунення наслідків. Щоб знизити ймовірність зараження Андроїд вірусом до мінімуму, дотримуйтесь цих простих порад:
- Завантажуйте та встановлюйте програми лише з Play Market. І завжди читайте опис програми, переглядайте коментарі, тому що навіть на Маркеті час від часу на недовго проскакують фішингові програми.
- Не клацніть на посилання в SMS та електронних листах. Особливо це стосується повідомлень з відвертими обіцянками “манни небесної”. Також остерігайтеся листів від нібито Вашого банку, у яких є активні посилання. Банки ніколи не надсилатимуть таких листів. Виняток — виписка за рахунками після Вашого запиту.
- Не встановлюйте root права, якщо не розумієтеся на мобільних технологіях на просунутому рівні. Також не встановлюйте на телефон нові прошивки від сторонніх розробників. Використовуйте лише оболонки, завантажені з офіційного сайту виробника Android смартфону.
Як самостійно видалити вірус зі смартфона на OS Android
Перед тим, як починати панікувати, спробуйте впоратися зі шкідливим застосуванням власними силами. Дотримуйтесь цієї інструкції:

- Перш за все вимкніть смартфон і витягніть SIM-ку. Таким чином, програма не витратить гроші з мобільного рахунку.
- Увімкніть смартфон без SIM-ки та зайдіть на Play Market через Wi-Fi з’єднання. Це краще робити вдома, а не в громадському місці із відкритою мережею. Завантажте з Маркета антивірус і перевірте свій телефон.
- Перегляньте результати перевірки смартфону, уважно ознайомтесь зі сформованим списком встановлених програм і видаліть невідомі Вам. Після цього видаліть антивірус.
- Якщо після цього телефон все одно має ознаки роботи вірусної програми, зробіть скидання налаштувань до заводських.
- Якщо не допоміг і скидання налаштувань, несіть смартфон на OS Android у сервісний центр M-FIX. Дізнайтеся як розблокувати телефон якщо забули пароль: основні способи для Android і як розблокувати телефон: iOS пристроїв.
СЦ M-FIX: швидко видалимо вірус з Вашого смартфона і приведемо його до ладу

Співробітники СЦ M-FIX щодня виконують роботи з очищення вірусів на смартфонах, планшетах та інших вразливих гаджетах під керуванням OS Android. Ми проводимо діагностику гаджета, знаходимо шкідливий додаток та прибираємо його з пристрою у максимально короткі терміни. Наш сервісний центр бере на ремонт техніку з усієї України. Просто відправте до нас свій гаджет по Новій Пошті. Отримайте знижку від 5% на ремонт при записі онлайн. Також Ви завжди можете відстежити статус ремонту в режимі он-лайн прямо на сайті СЦ M-FIX.