19.11.2019
Поради та рекомендації
Вірус на смартфоні: ознаки, способи захисту та як запобігти
Сьогодні практично всі смартфони та інші цифрові гаджети працюють на двох основних операційних системах – на OS Android та iOS. Близько 80% ринку займають пристрої на Андроїд. Для цієї системи існують тисячі програм будь-якого напрямку, з’явилася окрема професія програмістів на Android. Але разом із популярністю та широким використанням, ця система стала головною метою хакерів та інших зловмисників. Щодня розробляються нові шкідливі програми. З їх допомогою шахраї крадуть особисті дані власників смартфонів та планшетів, які зламують платіжні засоби користувачів.
Програми-віруси встановлюють на гаджети інші програми, без відома власника смартфона майнят криптовалюти і т.д. Також з кожним роком стає все складніше розпізнати вірусну програму, а установка може статися навіть із безпечного, на перший погляд, інтернет-ресурсу. Тому дуже важливо знати, як розпізнати наявність вірусу на смартфоні? Як прибрати шкідливе програмне забезпечення самостійно? І які потрібні заходи, щоб максимально захистити телефон або планшет від встановлення вірусної програми? Все це ви дізнаєтесь у черговій статті порад від персоналу сервісного центру M-FIX!
Вірус на телефоні: головні ознаки злому гаджета

”Словити” вірус нашого часу простіше простого. Достатньо перейти на практично точну, фішингову копію улюбленого сайту. Вірус може встановити після відкриття електронного листа, необережного натискання на рекламний банер і т.д. Спочатку шкідливе ПО себе не виявляє. Але потім, у роботі смартфона або планшета починають спостерігатися певні дивацтво… Гаджет починає жити своїм життям:
- Вірус на телефоні провокує мимовільний запуск програм, які він бере під контроль. Багато вірусів наділяють себе правами адміністратора. Самостійний запуск програмних додатків свідчить про те, що шкідливе програмне забезпечення переналаштовує гаджет під ті цілі та завдання, які йому прописали шахраї.
- Збільшена витрата трафіку також сигналізує про те, що безпека смартфона під загрозою. Особливо це помітно для користувачів із обмеженою кількістю мобільного трафіку. Якщо ”інтернет закінчився” набагато швидше ніж раніше, тобто ймовірність, що вірусний додаток постійно передає інформацію з пристрою зловмисникам.
- Батарея гріється і дуже швидко розряджається. Зазвичай це ознаки того, що настав час ставити новий акумулятор. Але, якщо після перевірки виявиться, що АКБ в нормі, то батарея, що гріється, є ознакою роботи вірусу на телефоні. Яскравий приклад такої нагоди — програми для прихованого майнінгу криптовалют на смартфоні або планшеті. Такі віруси сильно навантажують процесор, а він, у свою чергу, починає активно споживати енергію. Про те, як правильно заряджати смартфон, можете почитати в нашій статті.
- Самомивільне встановлення додатків. Активували екран, а на робочому столі смартфона значки незнайомих програм? Та ще й назви китайською? Це однозначна ознака наявності на гаджеті вірусного завантажувача. Через нього на телефоні або іншому пристрої постійно з’являтимуться сміттєві програми з доступом до камери, листування, мікрофон тощо.
- Однією з головних ознак наявності вірусу на Андроїд смартфоні є самостійне включення Wi-Fi та геолокації.
- Також варто запідозрити негаразд, якщо на екрані періодично з’являються незрозумілі повідомлення з набором символів, що не читаються.
- Ну і звичайно ж, якщо телефон постійно зависає і перезавантажується, це означає, що на ньому встановлено вірусне ПЗ, яке повністю завантажує залізо гаджета. Знову ж таки, найяскравіший приклад — прихований майнінг криптовалют на смартфоні чи планшеті.
Як самостійно перевірити смартфон на віруси та прибрати їх
Якщо телефон показує ознаки зараження вірусною програмою, не варто впадати у відчай. Більшість таких програм легко виявляються і видаляються власними силами, вдома. Вірус із телефону допоможуть прибрати такі прості кроки:

- Встановлення антивіруса. Найпростіша та найлогічніша дія. Безкоштовні версії таких програм є Google Play. З їхньою допомогою здійснюється перевірка телефону. Вони вказують, чи є віруси на Андроїд телефоні, чи причини неполадок полягають у чомусь іншому. Що робити, якщо не працює Google Play, прочитайте статтю як вирішити цю проблему.
- Аналіз статистики витрат батареї. Ця статистика показує, скільки енергії витратило кожна окрема активна програма. Звертайте увагу на ті програми, які споживає найбільше заряду. Саме в них може бути проблема.
- Перегляд статистики витрати трафіку. Також, вірус на смартфоні обов’язково передає дані через мобільний інтернет або Wi-Fi. Яка програма почала передавати надто багато даних? Швидше за все, саме воно і порушує нормальну роботу мобільного телефону. Ми писали статтю як настроїти 3G та 4G на телефоні самостійно, раптом вам знадобиться.
Як можна запобігти установці вірусу на смартфон самотужки
Зловмисники стають дедалі винахідливішими. Але в 99% випадків, встановлення вірусної програми на Ваш гаджет можна запобігти. Для цього достатньо слідувати наступним порадам:

- Встановлюйте всі програми лише з офіційних сайтів. Якщо ви завантажуєте прогу з Google Play, переглядайте рейтинг і уважно читайте відгуки. Також переглядайте, доступ до чого запитує програму.
- Використовуйте лише складні, багатозначні паролі. Не зберігайте паролі на сторонніх ресурсах. Періодично змінюйте їх, якими б надійними вони не здавались.
- Завжди виходьте з профілів на сайтах, соцмережах та програмах. Це допоможе, якщо вірус на смартфоні вже є. Таким чином, шкідливе ПЗ не отримає доступу до Ваших особистих даних.
- Завжди відключайте геолокацію та Wi-Fi, якщо це не потрібно для роботи. Таким чином, виключається можливість встановлення вірусних програм через публічний Wi-Fi.
- Завжди слідкуйте за оновленнями програмного забезпечення для смартфона. Обновляйте прошивку та базові програми, оскільки згодом у них виявляються баги та інші вразливості. Також ви можете замовити у нас послугу “Прошивка мобільних пристроїв та її оновлення” якщо не вдається зробити це самостійно.
Сервісний центр M-FIX: вилікуємо Ваш смартфон від вірусів, повернемо йому працездатність
Телефон постійно ”глючить” і зависає? На екрані постійно з’являється реклама, незрозумілі повідомлення? Корпус нагрівається, а під час розмови чути підозрілі шуми, клацання та інші перешкоди? Всі ці ознаки свідчать про те, що на телефоні завівся вірус! Для початку скористайтесь порадами від співробітників СЦ M-FIX, які описані вище. Цього достатньо для усунення простих шкідливих програм. Але є віруси, які призначають собі права адміністратора, які не відображаються в списку додатків, не вказуються в логах активності мережі, витрати батареї. Щоб видалити такі проги без шкоди смартфону або планшету, несіть гаджет до фахівців M-FIX! Також наші співробітники швидко та успішно вирішують такі проблеми:
- Прошивка смартфона.
- Усунення механічних пошкоджень.
- Робота з платою пристрою.
- Зміна сенсорного дисплея.
- Заміна сенсорного скла/тачскріна.
- Заміна захисного скла.
- Встановлення нових деталей.
- Очищення та налаштування гаджета.
Також поспішайте скористатися нашими знижками та акційними пропозиціями! Щоб стати учасником такої акції, достатньо просто написати відгук про нашу роботу в соцмережі, прийти у вдалий час, або принести на ремонт кілька телефонів за один раз. Запишіться на ремонт мобільного смартфона, планшета, ноутбука або іншого гаджета через онлайн-форму. При реєстрації онлайн, ви гарантовано отримуєте знижку від 5%.