Як вибрати правильний зарядний пристрій для телефону

Ви купили новий смартфон, а в коробці немає зарядного пристрою, тільки кабель USB-C або навіть і його немає. Ви починаєте думати: чи можна безпечно використовувати зарядний пристрій від старого телефону, купити оригінальний від виробника або вибрати потужне стороннє із супер-швидкою зарядкою?

Знайомо? Хоча у вас може бути багато сумісних кабелів та зарядних пристроїв, сумісність зарядки смартфонів набагато складніша, ніж просто підключення будь-якого відповідного кабелю та зарядного пристрою.

Як вибрати правильний зарядний пристрій для телефону

Нещодавно стало відомо про новий закон Європейського Союзу, який набуде чинності восени 2024 року і вимагатиме від електронних пристроїв, що продаються в ЄС, використовувати кабель та порт USB-C для заряджання. Але закон виходить за межі цього.

Виробники також повинні надавати інформацію про характеристики заряджання, наприклад, вимоги до потужності та підтримки швидкої зарядки. Ця інформація допоможе легко визначити, чи буде існуючий зарядний пристрій працювати з вашим новим пристроєм, і вибрати новий сумісний зарядний пристрій за потреби. Цей закон спрямований на те, щоб обмежити необхідність купувати нові зарядні пристрої та дозволити використовувати існуючі, тим самим скорочуючи відходи.

Як взаємодіють зарядні пристрої та смартфони

Як взаємодіють зарядні пристрої та смартфони

Якщо всі смартфони мають однаковий роз’єм, чи буде зарядка однаковою для всіх? Хоча роз’єм однаковий, процес зарядки буде далеким від загального через велику кількість існуючих протоколів заряджання.

Що таке протокол заряджання? Це набір правил і специфікацій, вибраних виробниками або галузевими організаціями, такими як USB Implementers Forum (USB-IF), який управляє передачею енергії від джерела живлення до пристрою, що перезаряджається. Протокол заряджання зазвичай вказує напругу та струм, які необхідно використовувати під час процесу заряджання, а також функції безпеки та зв’язок між пристроями. Протоколи заряджання часто стандартизуються галузевими організаціями для забезпечення сумісності між пристроями та зарядними пристроями.

USB Power Delivery (USB-PD) – універсальний протокол зарядки, стандартизований USB-IF. Існує чотири версії стандарту USB-PD з останньою версією 3.1 (прийнятою в 2021 році), яка пропонує можливість швидкого заряджання до 240 Вт (нині тільки для ноутбуків). Один і той же протокол заряджання підтримує різні типи роз’ємів, наприклад: USB Type-C, Apple Lightning та інші. Перевага полягає в тому, що стандартні протоколи забезпечують більшу сумісність.

Однак деякі виробники впровадили власні протоколи зарядки, що дозволяють досягати високих рівнів потужності зарядки з їх власними пристроями, але не з пристроями інших брендів. Директива ЄС вимагає, щоб виробники пропрієтарних протоколів заряджання також підтримували універсальний протокол USB-Power Delivery для кращої сумісності.

Складності заряджання смартфонів

Заряджання акумулятора смартфона не є лінійним процесом, при якому потужність заряджання залишається на постійному рівні від 0% до 100%.

На графіку показано зміну потужності заряджання під час процесу заряджання, а також відсоток заряду батареї, що відображається на екрані. 80% від повної ємності заряду, 100%, що відображаються на екрані, та повна зарядка також відзначені на графіку. Темна лінія показує рівні потужності зарядки, що змінюються, під час зарядки, з максимальною потужністю зарядки, досягнутою трохи менше 42 Вт в перші кілька хвилин зарядки. Максимальна потужність заряджання швидко нагріває батарею, тому розумно, що максимальна потужність заряджання триває лише кілька хвилин. Але важливо пам’ятати, що заряджання батареї продовжується, але з поступовим зниженням потужності заряджання. На графіку нижче ми все ще бачимо кілька піків, але вони знаходяться між рівнями 30 Вт та 40 Вт.

Кожен виробник вирішує на якому етапі відображати заряджену батарею на 100%, що вказує на те, що батарея наближається до повної зарядки.

Споживана потужність та рівень заряду батареї при повному зарядженні

Потужність та рівень заряду батареї при повній зарядці

На наступних графіках бачимо роботу двох суперзарядок. Максимальна потужність однієї з них досягла практично 150 Вт, а інший – 240 Вт, але таке значення було досягнуто лише один раз на початку процесу зарядки і лише на короткий час. Це показує, що навіть найшвидші зарядні пристрої зазвичай працюють на максимальній швидкості зарядки лише протягом невеликого періоду часу, перш ніж переходити на нижчу швидкість для захисту пристрою та батареї. Детальний графік у кожному результаті тесту батареї смартфона.

Споживана потужність та рівень заряду батареї при повному зарядженні

Потужність та рівень заряду батареї при повній зарядці

Споживана потужність та рівень заряду батареї при повному зарядженні

Потужність та рівень заряду батареї при повній зарядці

Сумісність зарядних пристроїв

Раніше вже тестували крос-сумісність зарядних пристроїв між різними брендами. Результати показали, що швидкий фірмовий зарядник потужністю 240 Вт може досягти цього рівня зарядки зі смартфоном, для якого він був спеціально розроблений (але тільки на короткий час, як було видно раніше). Але якщо використовувати його з іншим брендом, потужність заряджання може досягати лише 45 Вт з протоколом USB-PD, оскільки обидва пристрої переходять на протокол, який забезпечує найкращу сумісність між ними.

Тестування iPhone 15 Pro Max

Тестування зарядки iPhone 15 Pro Max

Оскільки Apple нещодавно представила порт USB Type-C у серії iPhone 15, цікаво протестувати зарядні пристрої та кабелі інших виробників з iPhone 15 та iPhone 15 Pro Max. Тестування проводилося, щоб перевірити сумісність нової серії iPhone 15 з кількома зарядними пристроями та кабелями від різних брендів, а також зарядними пристроями, включаючи оригінальні iPhone.

Результати показали, що новітня серія iPhone 15 сумісна з більшістю сторонніх зарядних пристроїв та інших брендів без значної різниці в потужності заряджання. iPhone 15 Pro Max споживав близько 28–30 Вт максимум під час заряджання, а iPhone 15 – близько 22 Вт.

Наприклад, в одному із тестів зарядили iPhone 15 Pro Max за допомогою 30-ватного адаптера для iPad, використовуючи кабелі USB-C від інших телефонних брендів. Результати показали, що потужність зарядки була постійною лише на рівні 27,6 Вт.

Було помічено невелике відхилення з тим самим кабелем (від Apple), але зарядними пристроями різних брендів або сторонніми, як показано на наступному графіку. Що виділялося з цих результатів, так це те, що iPhone 15 Pro Max досяг пікової потужності зарядки 29,4 Вт з 45-ватним стороннім зарядним пристроєм, що трохи вище, ніж потужність зарядки 27,6 Вт, досягнута при використанні комбінації кабелю та зарядного пристрою Apple.

Цікаво відзначити, що надшвидкий зарядний пристрій потужністю 160 Вт не дав більш високих показників, ніж зарядний пристрій потужністю 45 Вт. Серія iPhone 15 досягала пікової потужності зарядки з деякими зарядними пристроями на базі Android з підтримкою USB PD 3.0, яка була трохи вищою, ніж з оригінальним зарядним пристроєм iPhone.

Продуктивність зарядки iPhone 15 Pro Max як із зарядними пристроями Apple, так і із зарядними пристроями інших виробників.

Продуктивність зарядки iPhone 15 Pro Max як із зарядними пристроями Apple, так і із зарядними пристроями інших виробників

Продуктивність зарядки iPhone 15 як із зарядними пристроями Apple, так і із зарядними пристроями інших виробників.

Продуктивність зарядки iPhone 15 як із зарядними пристроями Apple, так і із зарядними пристроями інших марок

Також було протестовано сумісність зарядки iPhone 15 Pro Max із кабелями та зарядними пристроями сторонніх виробників того ж бренду. iPhone 15 Pro Max міг заряджатися від більшості брендів.

Це ілюструє складності процесу зарядки. Всі компоненти заряджання – адаптер, кабель і телефон – повинні розпізнати один одного, щоб працювати разом, якщо заряджання має досягти максимальної потужності.

Висновок

Як бачите, є багато аспектів, які слід враховувати під час вибору правильного зарядного пристрою та кабелю для вашого смартфона. У випадку iPhone 15 Pro Max пристрій не перевищував 30 Вт з жодним зарядним пристроєм, навіть з тим, який забезпечував надшвидку зарядку. Найнадійнішим варіантом є дотримуватися зарядного пристрою та кабелю виробника смартфона, але це не означає, що сторонні пристрої мають бути повністю виключені. Як ми бачили з iPhone 15 Pro Max, деякі зарядні пристрої сторонніх виробників забезпечували трохи більшу потужність зарядки для пристрою, ніж зарядний пристрій Apple.

Чи можна заряджати телефон різними зарядками

Перехід на стандартизацію USB-C PD – це великий крок у правильному напрямку, навіть якщо не всі зарядні пристрої та кабелі забезпечуватимуть однакову потужність зарядки для різних смартфонів. Як показали тести, навіть фірмові супершвидкі зарядні пристрої досягають своєї пікової потужності зарядки лише на короткий час, навіть для своїх пристроїв; це й слід було чекати. Тим не менш, вимога підтримки загального та універсального протоколу гарантує, що незалежно від того, який телефон у вас є або які кабелі та зарядні пристрої ви купуєте, ви зможете безпечно заряджати свій телефон.

Сподіваємось, що ця стаття допомогла вам краще зрозуміти складності, пов’язані із зарядкою смартфонів.

Вирішення проблем із зарядкою та доступні аксесуари в MFIX

Ремонт смартфонів та мобільної техніки у Києві і по Україні

Якщо у вас виникли проблеми із зарядним пристроєм, шлейфом, роз’ємом для заряджання, кабелями або іншими аспектами телефону, сміливо звертайтеся до сервісного центру MFIX. Наші фахівці проведуть діагностику та усунуть усілякі поломки, пов’язані із зарядкою смартфона, планшета, ноутбука чи іншої мобільної техніки. Крім того, у нас можна придбати зарядні пристрої та необхідні аксесуари відомих та перевірених брендів за доступною ціною.