які є типи екранів смартфонів і в чому їх відмінності

Наш сервісний центр з ремонту електроніки найчастіше стикається з проблемами смартфонів. Від потертого корпусу до залитої водою основної плати і транзисторів, що перегоріли. І вагома частка ремонтних робіт полягає у заміні дисплея на смартфоні. Екран – це найдорожча частина мобільного телефону. Тому наші клієнти часто запитують у нас, який тип дисплея найкращий, довговічний і якісний? З яким екраном краще брати новий смартфон, якщо з’явиться таке бажання? Адже так легко заплутатися у всіх цих LCD, IPS, TN, TFT, OLED, PMOLED, AMOLED, P-OLED, Retina, Super AMOLED, Infinity Display… Чим вони різняться між собою? Що вже застаріло, а що тільки розвивається? І де справжні переваги, а де маркетинговий хід для продажу повітря? У цьому гайді ви знайдете відповіді на всі запитання.

Що таке LCD дисплей смартфона які є його види та чи можливий ремонт екрану смартфона

Аж до кінця 90-х років минулого століття телевізор був набагато «практичнішим», ніж зараз. Зображення у ньому формувалося за допомогою променевої трубки та кінескопа. Тому на «телек» можна було поставити вазу з квітами або покласти кота. Але потім широкого поширення набула технологія LCD (Liquid Crystal Display), відома в народі як рідкі кристали, РК. Завдяки їй пішли в минуле «пузачі», а поява смартфонів із сенсорними екранами стала можливою в принципі.

Рідкі кристали під впливом електричного струму виявляють властивості рідини або стають такими ж анізотропними, як тверді кристали. Завдяки такій особливості РК виявляють різні оптичні властивості, що й використовується для формування зображення на поверхні сенсорного дисплея сучасного смартфона. Цей тип екрану смартфона працює так:

  • Спеціальний транзистор подає сигнал на рідкі кристали.
  • Кристали орієнтуються певним чином подальшого створення зображення на екрані.
  • Світлові хвилі від кристалів збирає поляризатор.
  • Після цього оброблений поляризатором світловий сигнал надходить на фільтр RGB, отримуючи червоний, зелений, синій колір.
  • Далі світло надходить ще на один поляризатор, який пропускає його на екран або блокує. Таким чином ми отримуємо субпікселі, з яких формуються пікселі на сенсорному екрані смартфона.

Головними недоліками LCD дисплеїв є засвічення чорного кольору. Підсвічування такого екрану здійснюється за допомогою білих світлодіодів, через що неможливе отримання глибокого чорного кольору та безрамкових дисплеїв для мобільних телефонів. Також LCD екрани споживають багато заряду батареї.

Коли ви чуєте від майстра про заміну LCD екрану телефону, він також має на увазі TN, IPS та TFT матриці. Всі вони засновані на LCD технологіях, хоч і мають значні відмінності:

  • Матриця TN – це перший тип РК екранів для телефонів та інших мобільних цифрових гаджетів. Швидкість відгуку 16 мс, що для сучасного смартфона недозволено мало. Екрани TN відрізняються поганим кутом огляду, а кольори відображаються досить блякло в порівнянні з новими дисплеями. Сьогодні TN екрани зустрічаються на найдешевших кнопкових “дзвонилках” вартістю до 500 грн.
  • Матриця TFT (thin-film-transistor) – є рекордсменом за кількістю установок на смартфони бюджетної цінової категорії. У ній також використовуються рідкі кристали. Але для формування пікселів використовуються тонкоплівкові транзистори. Завдяки їм за роботу кожного окремо взятого субпікселя екрану відповідає окремий транзистор. Такі плівкові транзистори використовуються у всіх смартфонах нового покоління. Стандартний ремонт TFT дисплея полягає в його діагностиці, перевірці з’єднань з основною платою та заміною екрана на новий при потребі.
  • Матриця IPS – вершина можливостей LCD для смартфонів та планшетів. Тут реалізовані технології синхронного повороту масиву кристалів та тонкоплівкових транзисторів. Завдяки цьому IPS дисплей має кут огляду 178°, що є максимально можливим показником. Також смартфони з IPS екранами радують своїх власників глибшим чорним кольором без таких засвітів як TFT. Зазвичай заміна IPS дисплея телефону потрібна після падіння і удару об тверду поверхню. Сенсорна матриця та РК масив лопаються, і рідкі кристали витікають назовні.

Які типи OLED дисплеїв використовуються найчастіше

З самого початку ери LCD технологій розробники намагалися збільшити контрастність кольорів і чіткість картинки. Також постійно велися роботи над отриманням по-справжньому глибокого чорного кольору. Але всі типи LCD матриць виявилися нездатними досягти цих цілей через фізику рідких кристалів і світлодіодне підсвічування екранів смартфонів. А ось OLED екрани телефонів здатні.

OLED (Organic light-emitting diode) – він же органічний світлодіод. Ця технологія використовує органічні шари, які розміщуються на катод та анод. Коли ними надходить струм, випромінюється світло. Величезна кількість таких діодів мають червоний, синій чи зелений колір та формують OLED матрицю сенсорного телефону. Для невеликих гаджетів, на кшталт дешевих смарт-годинників або фітнес трекерів, використовуються монохромні OLED-дисплеї з одноколірними діодами. Управління діодами здійснюється через спеціальний контролер, який формує зображення на дисплеї гаджета. Саме відсутність потужних контролерів довгий час не дозволяло реалізувати технологію OLED на практиці.

Головними перевагами таких дисплеїв є глибокий чорний колір, низьке енергоспоживання та величезний потенціал подальшого розвитку технології. Є думка, що незабаром усі смартфони випускатимуться лише з дисплеями OLED типу. Але не варто забувати і про недоліки таких екранів. Головним із них є так зване мерехтіння пікселів. Цей ефект сильно навантажує сітківку ока, хоча ми цього не помічаємо. Також, і ціна виробництва OLED матриць поки досить висока, та й термін їх роботи нижче, ніж у LCD матриць. Ремонт екрану смартфона з OLED дисплеєм завжди полягає в його повній заміні, тому що його неможливо відремонтувати через складну конструкцію.

До OLED дисплеїв відносяться такі матриці:

  • Матриця або Passive Matrix OLED. Це перше покоління матриць цього типу. До створення потужного контролера для поля органічних діодів, практикувалося одночасне використання кількох малопотужних контролерів. Через це виходила досить примітивна картинка з низьким рівнем чіткості та контрастності. Також потужності контролерів вистачало тільки на невеликі дисплеї з діагоналлю до 3 дюймів.
  • Матриця AMOLED. Без перебільшення це є вершина OLED технології. Смартфони з екранами даного типу найтонші з усіх, що використовуються, вони видають найбільш яскраву картинку при будь-яких кутах огляду. Також AMOLED технології дозволили почати розробку екранів, що гнуться і згортаються, що при використанні рідких кристалів принципово неможливо. Саме AMOLED матриці використовуються у безрамкових смартфонах. Суть технології полягає у використанні пари транзисторів та конденсатора, які складають діод. Перший транзистор відповідає за передачі сигналу на конденсатор. Другий передає сигнал з діода на екран. Коли сигналу немає, виходить повний чорний колір, адже немає ніякого стороннього підсвічування. Поле таких діодів складає Active Matrix OLED технологію.
  • Матриця P-OLED. В принципі, це та сама AMOLED матриця, але на пластиковій підкладці. Вона тонша за AMOLED, і її можна гнути. Отже, виділення P-OLED в окрему категорію певною мірою є маркетинговим ходом. До речі, тепер поговоримо про рекламні ходи, які користувачі беруть за окремі типи екранів телефонів. Не окремі типи екранів телефонів, а рекламний хід для привернення уваги!

Найбільші виробники смартфонів та планшетів вже не знають, що придумати. Тому вони просто вигадують нові технології, які на практиці нічим не відрізняються від тих самих IPS та AMOLED дисплеїв:

  • Retina – слово «застовпіла» компанія Apple і одноосібно використовує для позначення дисплеїв із роздільною здатністю понад 300 ppi. Починаючи з цього значення, ви не розрізняєте на екрані окремі пікселі. Тобто під позначення Retina підпадає абсолютно кожен сучасний смартфон з IPS та AMOLED дисплеєм. Але так маркується лише продукція від Apple. Ще раз, Retina це не тип екрану телефону, а “яблучний” рекламний хід!
  • Super AMOLED – рекламний хід, але вже від компанії Samsung. Виправдовував своє існування на зорі появи ультратонких дисплеїв без будь-якого повітряного прошарку. Тепер це просто маркетинговий прийом, тому що всі без винятку IPS і AMOLED матриці не мають повітряного прошарку між складовими.
  • Infinity Display – звучить красиво, але означає лише будь-який безрамковий тип екрану телефону.
Сервісний центр MFIX: заміна екрану смартфона незалежно від типу матриці
Ремонт смартфонів та мобільної техніки у Києві і по Україні

Абсолютно всі сенсорні дисплеї мобільних телефонів мають дуже складний та крихкий пристрій. Вони легко ламаються від слабкого тиску, несильного удару або падіння з невеликої висоти. І практично завжди дисплейний модуль не підлягає ремонту, потрібно замінити екран на смартфоні. Її можна провести у нашому сервісному центрі MFIX! Наші майстри використовують сучасне обладнання і добре розуміються на ремонті або заміні сенсорних дисплеїв мобільних телефонів. Також ми пропонуємо свої послуги не тільки по Києву, але й по всій Україні. Запишіться до нас на ремонт через онлайн-форму та отримайте знижку. Надішліть до нас проблемний смартфон або інший гаджет через Нову Пошту або Укрпошту, та стежте за прогресом ремонту в режимі онлайн.